Виноградівська ЗОШ І-ІІІст №1 Вівторок, 23.04.2024, 13:09

Вітаю Вас Гість | RSS
Головна | Батьківський лекторій | Реєстрація | Вхід
Меню сайту

Наше опитування
Оцініть мій сайт
Всього відповідей: 219

Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0

Форма входу

Банери

Департамент освіти і науки
Закарпатської ОДА

Виноградівське управління освіти, молоді та спорту


Шановні класні керівники! Адміністрація школи пропонує вам розглянути наступні питання на батьківських зборах  

«Про запобігання шкідливим звичкам та роль батьків в розвитку стійкої потреби дітей щодо здорового способу життя»

Звичка — друга натура?

Підростають наші діти... Із маленьких дітлахів вони перетворюються на підлітків. Зростають діти, і більш серйозними стають проблеми, з якими ми стикаємось. Сьогодні нам хотілося б запропонувати вам замислитись про шкідливі звички, що підстерігають на життєвому шляху кожну людину, які здатні перекреслити все життя. Як вберегти свою дитину від куріння, алкоголю, наркотиків? Можливо, ми не знайдемо сьогодні унікального рецепту, але спробуємо почати розбиратися у цій проблемі.

Чому підлітків з’являються шкідливі звички?

Підлітковий вік — вік становлення. Підліток ще погано знає навколишній світ, самого себе. Він поспішає жити, увійти у світ дорослих людей, все хоче попробувати, про все скласти власну думку. Якщо ж до цього додати чимало нових проблем, перші розчарування, драми, то можна зрозуміти, чому саме підліток такий схильний до шкідливих звичок. Результати обслідувань школярів, які мають шкідливі звички, дозволили скласти так званий рейтинг причин, що, на думку самих підлітків, відіграли найважливішу роль у прийнятті ними згубного рішення.

1) Бажання походити на своїх друзів, знайомих, відповідати своїй групі однолітків.

2) Бажання відчути нові приємні відчуття, про які так багато розповідають освічені знайомі.

3) Цікавість, прагнення випробувати себе у новій, майже екстремальній ситуації.

4) Вплив авторитетної для підлітка людини.

5) Прагнення демонстративного протест

Таким чином, найбільш дієвою причиною залучення підлітків до шкідливих звичок є бажання походити на своїх друзів, знайомих, відповідати вподобанням свого оточення. Але перед очима підлітків завжди присутній приклад батьків, які або зловживають шкідливими звичками, або дотримуються здорового способу життя.

Чи варто обговорювати з дитиною проблему шкідливих звичок, якщо вини є у батьків?

Існує дві головні причини, через які батьки ухиляються від розмов з дитиною про тютюн та алкоголь:

— батьки вважають, що не мають права говорити про це, адже самі палять або вживають алкоголь;

— батьки не вважають за необхідне торкатись цієї проблеми, тому що самі не палять і не вживають алкоголь і гадають, що їхнього прикладу для дитини достатньо.

Однак, чим більш відвертими будете ви, тим простіше буде вашій дитині зрозуміти те, що ви говорите. Наприклад, ви можете сказати, що добре розумієте ту шкоду, яку завдає паління, але самі не в змозі позбавитись цієї звички. Якщо у вашій родині ніхто не палить і не п’є, то ви напевне подаєте гарний приклад. Проте, на практиці буває і так, що позитивна атмосфера в родині сама по собі не виховує в дитині протидію зовнішньому впливу. Тож і в цьому випадку підлітку потрібна батьківська порада.

Як саме потрібно обговорювати з підлітком проблему шкідливих звичок?

 

Перш за все визначте, що ви хочете донести до свідомості дитини, яку думку сформувати? Пам’ятайте, метою вашої розмови про негативний вплив вживання алкоголю, тютюну — не відгородити дитину від зіткнення із цими речовинами, але навчити приймати розумні рішення, займати правильну і відповідальну позицію при зустрічі з цими речовинами.

У реальному житті існують деякі труднощі дотримання прийнятого рішення, тому обов’язково має бути обговореною тема існування і важливості соціального впливу. Ваша дитина повинна знати про вплив оточення на неї (а також про вплив, який вона може здійснити на своє оточення). Підліток повинен навчитися казати «ні» тому, хто пропонує йому щось погане. Тому ви маєте виявляти інтерес до того, чим займаються друзі вашої дитини.

Як загартувати дитину настільки, щоб вона могла сказати «ні» спокусі? Відповідь шукають дорослі по всьому світу. Психологи радять батькам поставити перед собою два завдання:

— сформувати в дитини ставлення до спокуси, уміння дати їй точну оцінку і сказати собі: «Так, у світі є багато речей, що приносять задоволення. Деякі з-них небезпечні, і я зумію побудувати своє життя без них»;

— створити умови для об’єднання підлітків навколо позитивних цілей.

Підсумки зборів.

Підліток прагне вирватись з-під диктату дорослих. Як свідчать життєві спостереження, ми всі не дуже любимо прислухатись до чужої думки. А дитині тим більше хочеться випробувати себе без будь-чиєї допомоги, поради. Тож не позбавляйте її цієї нагоди, наскільки це можливо. Навчіть дитину приймати правильні рішення самостійно, і ви самі відчуєте, що це — запорука її щасливого життя і вашого спокою.

На останок нашої зустрічі пропоную вам, шановні батьки, сформувати принципи підтримки дитини, які вбережуть її здоров’я і щастя вашої родини:

— терпимість;

— увага;

— тактовність і делікатність;

— обов’язкове дотримування слова як важливого інструменту в родинних стосунках;

— уміння поставити себе на місце дитини;

— гнучка система контролю, яка не пригнічує підлітка, а підтримує його;

Сьогодні ми з вами торкнулися важливої теми, що стосується і морального обличчя наших дітей і, насамперед їх здоров я.

А здоров я дітей – « крихка кришталева кулька », і тримають її три атланти: спадковість, спосіб життя і середовище.

Пам’ятайте, що дитина – дзеркало своїх батьків. Як у краплині води відбивається сонце, так само і в дітях відбивається особистість батька та матері. Майбутнє належить тільки дітям. Робіть все, щоб дитинство і майбутнє наших дітей були прекрасними. Любові й довіри, щирості та взаєморозуміння, успіхів та щастя вам та вашим дітям!

На цьому наш батьківський лекторій закінчено! На все добре! Хай вам щастить!

«ЯК ДОПОМОГТИ СВОЇЙ ДИТИНІ СКАЗАТИ НІ НАРКОТИКАМ І АЛКОГОЛЮ»

Якщо Ви впевнені, що діти шкільного віку мають достатньо зрілості для того, щоб знати правду про алкоголь або наркотики, - знайте: Ви абсолютно праві.

Опитування значної кількості школярів свідчать про те, що вони відчувають тиск з боку однолітків і старших, які підштовхують їх до вживання наркотиків та алкоголю.

Ваша роль як батьків у питанні попередження алкоголізму і залежності від наркотиків надзвичайно велика. Чому? Тому що своєчасне попередження вживання алкоголю, наркотиків більш ефективне, ніж робота з тими, хто потрапив в алкогольну чи наркотичну залежність.

Пам'ятайте, що дитинство - це період, коли Ви можете відверто обговорювати з дитиною небезпеку алкоголю, тютюну та інших шкідливих речовин, які можуть вживати підлітки, і підготувати її до зустрічі з цими речовинами в майбутньому, а можливо ця зустріч уже відбулася.

Що батьки повинні розповісти дитині про алкоголь і наркотики:

У першу чергу, слід вибрати зручний, сприятливий момент . Можливо, він трапиться під час відпочинку, і Вам удасться провести невимушену виховну бесіду, яка носитиме більш безпосередній характер, ніж просто формальне обговорення". Або вдалим може стати момент, коли по телевізору показують сцени з вживанням алкоголю, або коли алкоголь є частиною святкового столу. Діти та підлітки часто одержують інформацію про алкоголь або наркотики через кіно і телебачення. Значна частина цих уявлені може бути помилковою. І у Вас є можливість зруйнувати деякі міфи і скоригувати помилкові судження Ваших дітей. Спробуйте допомогти їм зрозуміти, що засоби масової інформації часто створюють привабливі образи людей, які вживають алкоголь, наркотики і курять. Проте в реальному житті частіше досягають справжніх успіхів і висот не вони ,ті, що не курять і не п'ють.

Правда полягає в тому, що алкоголь і наркотики притупляють розум, можуть порушувати координацію рухів, підштовхувати до небезпечної поведінки і негідних вчинків, але не допомагають вирішити жодної проблеми.

Вживання алкоголю або наркотиків часто виступає атрибутом дорослості, але ні алкоголь, ні наркотики не здатні перетворити дитину або підлітка на дорослу людину. Тільки час і досвід можуть зробити це. Більш того, вживання алкоголю неповнолітніми є порушенням закону. Відсутність залежності від тютюну, алкоголю або наркотиків у майбутньому допоможе знайти гарних друзів і зайняти бажане становище в товаристві і суспільстві. Успішною стане людина, яка навчиться ефективно спілкуватися, діяти в колективі і обирати друзів, які не мають залежності від алкоголю та наркотиків. Міфи досить живучі, проте далеко не всі люди випивають, курять і вживають наркотики.

Діти практично завжди готові поговорити з батьками, в тому числі й про алкоголь, тютюн і наркотики. Для того, щоб спрямувати розмову в потрібне русло, знадобиться певне батьківське мистецтво: уміння давати поради і допомагати зробити правильний вибір, а також відповідати на поставлені запитання, не блокуючи довірливого спілкування.

Вислухати дитину - більш ефективний метод, ніж заборона, можливо, помилкових, але щирих висловлювань. Вам необхідно уміти зосередитися і використати досвід різноманітних бесід на делікатні теми.

Існують 5 прийомів, які допоможуть батькам краще зрозуміти власних дітей. Між іншим, досвід їх застосування може знадобитися і в спілкуванні з дорослими.

Постарайтеся зрозуміти дитину і показати, що Ви її розумієте.

Іноді цей прийом називають "віддзеркаленим слуханням". Він складається з трьох частин: Демонструйте дитині, що Ви чуєте те, що вона говорить(наприклад, словами "Так", "Ага", питаннями "А що потім?" "І що ж?");

- Дозволяйте дитині виражати її власні почуття;

- доведіть дитині , що правильно зрозуміли її розповідь або повідомлення (наприклад, коротко переказавши суть).

Уважно стежте за обличчям дитини та "мовою її тіла".

Часто дитина впевнена, що успішно ховає свої емоції (смуток, роздратування, нетерпіння та інше). Але тремтяче підборіддя або блиск очей скажуть Вам інше. Коли слова не відповідають "мові тіла", то це сигнал, що з дитиною щось негаразд. Тому завжди покладайтеся на "мову тіла".

Виражайте свою підтримку і заохочення не тільки словами.

Це можуть бути Ваші посмішка, поплескування по плечу, кивок головою, візуальний контакт, дотик до дитячої руки.

Вибирайте відповідний тон Вашим відповідям.

Пам'ятайте, що тон голосу тісно пов'язаний із змістом Ваших слів. Не відповідайте безапеляційно або саркастично - діти можуть розцінити це як зневагу до своєї особистості.

Використовуйте схвальні фрази для підтримання розмови і показуйте Вашу зацікавленість у ній.

Для цього підійдуть короткі фрази, які покажуть Ваше емоційне ставлення до обговорюваної теми, наприклад: "Оце так!", "Та ну!", "Не може бути!".

Як підвищити самоповагу дитини і допомогти їй сказати "Ні" алкоголю і наркотикам?

Як не дивно, схильність до вживання алкоголю і наркотичних засобів безпосередньо пов'язана з рівнем самоповаги. Дослідження психологів свідчать, що алкоголізмом та зловживанням наркотиками страждають звичайне люди з низькою самоповагою. Діти, що мають високий рівень самоповаги, легше та впевненіше говорять "НІ", коли їм пропонують алкоголь і наркотики. Можемо запропонувати батькам кілька принципів формування самоповаги дитини

1. Підтримуйте, хваліть дитину навіть за невеликі успіхи і досягнення. Заохочуєте хай і незначні її досягнення, завзятість і спроби зробити що-небудь хороше, робіть це частіше.

2 Допомагайте Вашій дитині обирати і ставити перед собою реальні цілі.

3 Виправляйте й оцінюйте вчинок, дію, а не особистість самої дитини. Наприклад, краще сказати: "Вилазити на паркан небезпечно, ти можеш поламати ногу", ніж: "Не лізь на паркан - я забороняю!" (або: "Так роблять тільки дурні").

4. Дайте Ваші й дитині реальну відповідальність за якусь домашню роботу. Дитина, яка має обов'язкову домашню справу, відчуває себе частиною сім'ї, "команди" і, досягаючи результат і в у своїй частині домашньої роботи, отримує чуття задоволення.

5. Показуйте дитині, як Ви її любите, демонструйте свою любов до неї. Обійми, посмішка і слова "Я люблю тебе" допоможуть дитині відчути Ваше добре ставлення до неї.

Коли діти дорослішають, вони усвідомлюють, яке важливе значення це для них мало.

Усупереч поширеній негативній думці про неповні сім'ї, вони (неповні сім'ї) можуть дати дитині основу для самоповаги і впевненості так само, як і повні; у них можуть існувати такі ж міцні і тривалі зв'язки між батьками та дітьми. І водночас наукові дослідження свідчать, що психологічні проблеми дітей часто подібні до проблем батьків, особливо якщо останні мають наркотичну чи алкогольну залежність.

Чи можуть сімейні ідеали та життєві цінності допомогти дитині сказати "Ні" при зіткненні з алкоголем і наркотиками?

Кожен з батьків сповідує різні цінності , й існують різні способи використання їх у питаннях попередження зловживання алкоголем та наркотиками. Дуже ймовірно, що Ваша Дитина буде перейматися Вашою точкою зору і судженнями, відстежуючи вплив сімейних цінностей на Вашу поведінку. Ось декілька принципів, які запобігатимуть залученню дитини до вживання алкоголю та наркотиків.

1. Розповідайте про свої особисті або релігійні установки і переконання, які стосуються попередження пияцтва і вживання наркотиків.

2. Майте власну думку, приймайте рішення самостійно, а не тому, що "так роблять усі".

3. Ставтеся з повагою до свого здоров'я і сповідуйте здоровий спосіб життя.

4. Виробіть у себе переконання і навички, - це дуже важливо! - які допомагали б Вам контролювати свою поведінку в ставленні до алкоголю та наркотиків.

Без сумніву, Ваші життєві принципи - ключ до здоров'я Ваших дітей. Ваша дитина зможе керуватися засвоєними в дитинстві позитивними поведінковими стандартами, опинившись у ситуації, коли їй пропонуватимуть вживати алкоголь або наркотики.

Яка моя власна точка зору на вживання алкоголю, куріння впливає на мою дитину?

Наукові дослідження показують, що погляди більшості дорослих людей щодо вживання алкоголю і куріння істотно залежить від того, якими були погляди їхніх батьків. Отже, Ваше ставлення до шкідливих навичок демонструє Вашим дітям зразок ставлення щодо випитого і викуреного. Ваше поведінка показує їм, як Ви п"єте або курити, коли Ви п'єте або або курите і чи вживаєте Ви спиртне, коли керуєте автомобілем, плаваєте на човні , купаєтеся або зайняті будь-якою іншою діяльністю, небезпечною у стані сп"яніння

Дослідження свідчать, що діти курців або батьків, які вживають алкоголь, частіше стають переконаними курцями і схильними до випивки. А ось якщо батьки утримуються від випивки - це дуже добрий позитивний приклад.

Іноді непитущі і некурящі батьки помилково вважають зайвим або неважливим роз'яснення своїх принципів дітям. Цим батькам варто пам'ятати, що вони виховують дітей не тільки прикладом своєї поведінки: свої вчинки важливо також коментувати і пояснювати.

Як я можу застерегти свою дитину від вживання алкоголю та наркотиків з нудьги і просто з цікавості?

Є два способи підтримувати здоровий спосіб життя і творчу активність.

Перший. Стимулюйте участь Вашої дитин в шкільній чи позашкільній громадській діяльності, у спорті або в музиці, не примушуючи її бути кращою або завжди перемагати. Спеціальні заходи, як правило, не потрібні, якщо дитина має позитивні захоплення. У таких дітей поява інтересу до тютюну, алкоголю або наркотиків менш ймовірна, і їх , швидше за все, не буде приваблювати щось подібне.

Другий. Підтримувати здоровий спосіб життя і творчу активність - робити все разом зі своєю дитиною. Цей спосіб дозволяє досягти тісної духовної близькості. Досвід свідчить, що діти надзвичайно цінують час, проведений зі своїми батьками, і ті справи, які робляться разом.

 Чому для дитини важливе ставлення сім'ї стосовно вживання алкоголю та наркотиків?

Ставлення сім'ї до вживання алкоголю і наркотиків дуже важливе. Досвід свідчить, що всупереч розповсюдженій омані, діти хочуть планувати своє життя і будувати своє щастя. Вчинки дітей відповідальніші, якщо батьки також дотримуються визначених обмежень, норм. Батьки можуть допомогти, розповідаючи про можливі наслідки вживання алкоголю, наркотиків та обговорюючи з дитиною поведінку, яку вони від неї очікують. Дитина має знати , як їй слід себе поводити, що треба, а що не можна робити.

Попросіть дитину пообіцяти, що вона ні за яких обставин не збирається вживати алкоголь або інші наркотики. Роз"ясніть їй серйозні наслідки, до яких це можна призвести. Обговоріть або навіть складіть письмово сімейні

Правила, які допоможуть Вашій дитині виховувати в собі відповідальність і здатність відмовитися від алкоголю та наркотиків. Сімейні традиції дають Вашій дитині найпростіший спосіб сказати ровесникам "Ні!" у відповідь на пропозицію покурити або спробувати наркотики.

Приклад:" Навіть і не думай !" "Батьки сказали, що не куплять комп"ютер цього року, якщо дізнаються, що я вживав наркотики або алкоголь ".

Що мають робити батьки для запобігання вживання алкоголю й інших наркотиків підлітками?

Існує проста і зрозуміла закономірність: чим більше підлітків навколо Вашої дитини вживають алкоголь або наркотики, тим з більшою ймовірністю вона почне поводитись так само. Тому, щоб уберегти Ваших сина або дочку від небажаного знайомства з цими речовинами, розумно було б спробувати зменшити коло тих, хто вживає їх, в оточені Ваших дітей. Усе більше батьків створюють групи для об'єднання своїх зусиль. Вони вважають, що разом зможуть краще проводити профілактику у своїх родинах. Ви теж можете об'єднатися в групу, організувавши своїх сусідів (або батьків однокласників Вашої дитини). Ваша група може почати поширювати профілактичні знання серед інших батьків - у дружніх бесідах, на батьківських зборах, на спеціальних вечорах або лекціях, через ЗМІ, що існують там, де Ви живете.

Ви можете використовувати силу суспільної думки і вплинути на адміністрацію школи або місцеву владу з метою посилення профілактики вживання алкоголю і наркотиків серед дітей; тиснути на місцеву владу з метою створення місць дозвілля для підлітків.

Вам необхідно знайти інших батьків, що відіграють активну роль у профілактиці, об'єднати зусилля в цій корисній та необхідній справі.

Що робити, якщо незважаючи на всі зусилля дитина вживає алкоголь або наркотики?

Більшість дітей важко викликати на відвертість, якщо вони вживають алкоголь або наркотики. Але навіть якщо Ваша дитина не виявляє зовнішніх ознак вживання алкоголю або наркотиків, Ваші холодильник або бар можуть багато що повідати Вам. Пропажа сигарет, пива або іншого спиртного мала б насторожити Вас.

Якщо Ви підозрюєте, що Ваша дитина експериментує з алкоголем або наркотиками, , Вам краще негайно позбавитись від домашнього запису ( на жаль, у сучасній Україні діти можуть дістати алкоголь і сигарети не тільки з батьківських запасів - часто недобросовісні продавці відпускають такий товар дітям навіть у магазинах) і звернутися за допомогою до спеціалістів.

Пам'ятайте, що приблизно у 12-13 років дитина емоційно віддаляється від батьків, а в 16 років діти та батьки розмовляють різними мовами. Дуже складно знайти спільні інтереси та теми для розмови. Щоб зробити з дітей друзів та союзників, у сім'ї намагайтеся як можна частіше спілкуватися зі своєю дитиною, розмовляйте, грайте, в ігри, разом плануйте проведення відпустки та літній відпочинок . Чим більше тепла, доброти, позитивних емоцій та життєвий цінностей Ви вкладете в дитину, тим кращими будуть Ваші стосунки впродовж всього життя.

 

 На цьому наш батьківський лекторій закінчено, на все добре, хай вам щастить

 


Виноградівська ЗОШ І-ІІІ ступенів №1© 2024
Виноградівська ЗОШ І-ІІІ ступенів №1